مقایسه بناهای تاریخی اصفهان و شیراز؛ سفری در دل تاریخ و هنر ایران

مقایسه شیراز و اصفهان از نظر معماری و بناهای تاریخی، سفری جذاب در دل تاریخ و هنر ایران است. شیراز و اصفهان، دو نگین درخشان در تاریخ و فرهنگ ایران هستند، هر کدام از این شهرها با مجموعه بی‌نظیری از بناهای تاریخی، هویت و شکوه خود را به رخ جهانیان می‌کشند. مقایسه این دو شهر از نظر معماری و بناهای تاریخی، سفری جذاب در دل تاریخ و هنر ایران است. با من در ادامه همراه باشید تا بناهای تاریخی این دو شهر را با هم مقایسه کنیم.

بناهای تاریخی شیراز بهتر است یا اصفهان؟

اصفهان و شیراز، دو شهر تاریخی ایران، هر کدام با مجموعه ای منحصر به فرد از بناهای تاریخی، گنجینه‌ای از هنر و معماری ایرانی را به نمایش می‌گذارند. هر دو شهر در زمینه گردشگری و حفاظت از میراث فرهنگی خود فعالیت‌های قابل توجهی انجام داده‌اند. در ادامه به طور کلی به ویژگی‌های بارز معماری و بناهای تاریخی دو شهر اشاره خواهم کرد.

بناهای تاریخی اصفهان

گنبدهای عظیم، مناره‌های بلند و تزئینات پرنقش و نگار، از ویژگی‌های بارز معماری اصفهان به شمار می‌روند. در ادامه بعضی از آثار تاریخی اصفهان را به طور مختصر معرفی می‌کنم. برای مشاهده این بناهای تاریخی، با تهیه بلیط اتوبوس اصفهان عازم این شهر زیبا شوید.

 • میدان نقش جهان: این میدان که به عنوان قلب تپنده‌ی اصفهان شناخته می‌شود، با شکوه و عظمت خود هر گردشگری را مجذوب می‌کند. این میدان که به میدان امام نیز معروف است، مجموعه‌ای تاریخی است که دورتادور آن جاذبه‌های تاریخی چون؛ عالی قاپو، مسجد امام، سردر قیصریه، بازار قیصریه و… قرار دارد.
 • مسجد امام: این مسجد با گنبد عظیم و مناره‌های بلندش، از مهم‌ترین مساجد ایران و جهان اسلام به شمار می‌رود.
 • سی و سه پل: این پل تاریخی با معماری منحصر به فرد خود، یکی از نمادهای شهر اصفهان است. این پل در دوران صفویان احداث شده است و بیش از چهار قرن قدمت دارد.

سی و سه پل با معماری منحصر به فرد خود، یکی از نمادهای شهر اصفهان است.

 • منارجنبان: این بنای تاریخی با معماری شگفت‌انگیز خود، هر بیننده‌ای را به حیرت وا می‌دارد. منارجنبان در حقیقت یک مقبره پر رمز و راز است که مناره‌های ۱۷ متری آن در حال تکان خوردن هستند که ویژگی منحصربه‌فرد این بنا محسوب می‌شود.
 • عالی قاپو: کاخ عالی قاپو عضوی از مجموعه تاریخی میدان نقش جهان است که از دوران صفویان به یادگار مانده است. عمارتی شش طبقه که گچبری‌ها و نقاش‌های مینیاتوری آن منحصربه‌فرد است.
 • موزه و کلیسای وانک: کلیسای وانک بزرگترین کلیسای اصفهان است که تلفیق سبک معماری، هنر ایرانی و ارمنی در این کلیسا جلوه‌گری می‌کند. علاوه بر این کلیسای وانک یکی از زیباترین کلیساهای ایران شناخته می‌شود.

کلیسای وانک یکی از زیباترین کلیساهای ایران شناخته می‌شود.

ارگ کریمخانی شیراز

بناهای تاریخی شیراز

بناهای تاریخی شیراز بیشتر جنبه هویتی و معنوی دارند و از مهم ترین جاهای دیدنی فارس محسوب می شوند. آرامگاه‌های شاعران نامی ایران، باغ‌های ایرانی و مساجد تاریخی، هر کدام در دل خود داستان‌ها و خاطرات زیادی را جای داده‌اند. استفاده از کاشی‌های هفت‌رنگ، گچبری‌های هنرمندانه و تناسبات دقیق، از ویژگی‌های اصلی معماری شیراز به شمار می‌روند.

 • شاه چراغ: شاه چراغ آرامگاه برادر امام رضا(ع) است که معماری و نورپردازی آن بسیار چشمگیر است. در وسط صحن این بنای تاریخی حوض بزرگ فواره‌ای وجود دارد که بسیار زیبا و تماشایی است.
 • باغ ارم: باغ ارم یکی از ۹ باغ ایرانی ثبت شده در سازمان یونسکو است که با معماری باشکوه و درختان سرسبز، یکی از زیباترین باغ های ایران شناخته شده است. باغ ارم در جنوب غربی شیراز واقع شده است، عمارت این باغ معماری زیبا و بی‌نظیری دارد.
 • آرامگاه حافظ: این آرامگاه، زیارتگاه عاشقان شعر و ادب فارسی و مهم‌ترین جاذبه گردشگری شیراز است که در جنوب دروازه قرآن واقع شده است. این بنا در دوران هخامنشیان و زندیان ساخته شده و روی سنگ های آرامگاه اشعاری از حافظ حکاکی شده است.
 • آرامگاه سعدی: آرامگاه سعدی یکی دیگر از زیارتگاه‌های عاشقان شعر و ادب فارسی است که در گذشته محل عبادت سعدی شاعر بزرگ قرن هفتم و یارانش بوده است. معماری این بنا تلفیقی از معماری قدیم و جدید است.
 • دروازه قرآن: این بنا با قدمتی دیرینه، گنجینه‌ای از هنر و معماری ادوار مختلف تاریخ ایران است که در مسیر اصفهان به شیراز و در ابتدای ورودی شهر شیراز واقع شده است. این بنای تاریخی در دوران دیلمیان ساخته شده و تاکنون چندین باز بازسازی شده است. دربالای این بنا و داخل اتاقک آن دو جلد قرآن دست‌نویس نگهداری می‌شود.
 • مجموعه وکیل: یکی از منحصربه‌فردترین بناهای تاریخی شیراز مجموعه وکیل است که جز آثار برجسته دوران زندیه است. این مجموعه بازار، مسجد و حمام دارد. بازار وکیل یکی از مهم‌ترین بازارهای سنتی ایران و حمام وکیل با رعایت اصول معماری یکی از بزرگترین حمام‌های دوران زندیه بوده است.
 • ارگ کریمخانی: یکی از بناهای تاریخی باارزش شیراز ارگ کریمخانی است که در دوران زندیه ساخته شده است و خاندان زند سالیان دراز در آن ساکن بودند. این بنا به شکل چهار گوش است که در گوشه‌های آن چهار برج ۱۵ متری با نقش‌و‌نگارهای زیبا ساخته شده است.
 • تخت جمشید: تخت جمشید این بنای ۲۵۰۰ ساله شیراز، با ستون‌های بلند، کاخ‌های عظیم و نقش برجسته‌های حیرت‌انگیز، یادآور عظمت و شکوه امپراطوری هخامنشی است.

تخت جمشید این بنای ۲۵۰۰ ساله شیراز یادآور عظمت و شکوه امپراطوری هخامنشی است.

نقش بناهای تاریخی شیراز و اصفهان در گردشگری

اصفهان به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری ایران، سالانه پذیرای میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان است که برای‌ بازدید از بناهای تاریخی به این شهر سفر کرده‌اند. شیراز نیز یکی دیگر از مقاصد مهم گردشگری ایران است که سالانه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی زیادی است.

جاهای تاریخی اصفهان بهتر است یا شیراز

حفاظت و مرمت بناهای تاریخی شیراز و اصفهان

در سال‌های اخیر اقدامات زیادی برای حفظ بناهای تاریخی اصفهان انجام شده است. این اقدامات شامل مرمت بناها، پاکسازی آنها از آلودگی‌ها و ایجاد امکانات رفاهی برای گردشگران است. همچنین در شیراز نیز این عملیات بازسازی هر ساله انجام می‌شود تا آثار تاریخی از گزند هر آسیبی در امان باشند.

سوالات متداول درباره مقایسه بناهای تاریخی شیراز و اصفهان

چالش های اصلی بناهای تاریخی شیراز و اصفهان چیست؟ بناهای تاریخی اصفهان به خاطر آلودگی هوا و آثار تاریخی شیراز به خاطر زلزله خیز بودن در معرض خطر هستند.

مهم‌ترین بناهای تاریخی اصفهان کدامند؟ میدان نقش جهان، عالی قاپو، کلیسای وانک، سی و سه پل، مسجد امام

مهم‌ترین بناهای تاریخی شیراز کدامند؟ مجموعه وکیل، آرامگاه سعدی و حافظ، تخت جمشید، باغ ارم و ارگ کریمخانی

زیباترین کلیسای ایران در شهر اصفهان کدام است؟ کلیسای وانک

بخش های دیدنی تخت جمشید کدامند؟ نقش رجب، نقش رستم، مجسمه‌های باشکوه، کاخ های تاریخی و نقوش برجسته از دوران هخامنشی، ساسانی و عیلامی

جمع بندی

در این مقاله سعی کردم بناهای تاریخی شیراز و اصفهان را با هم مقایسه کنم، برای درک عمیق‌تر تفاوت‌ها و شباهت‌های معماری بناهای تاریخی شیراز و اصفهان، بازدید از هر دو شهر و تجربه ی حضوری آن‌ها ضروری است. پس لازم است بار سفر ببندید و با رزرو بلیط هواپیما به این شهرهای تاریخی سفر کنید.

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها