داستان جالب کشف شمشیر ۳۳۰۰ ساله باستانی

ظاهر شمشیر کشف‌شده قابل توجه است.

مردی اهل جمهوری چک که به منظور چیدن قارچ به جنگل رفته بود به صورت کاملا اتفاقی با یک شمشیر باستانی و یک تبر از جنس برنز روبرو شد.

به نقل از لایوساینس، «رومن نوواک» در فصل بهار پس از بارش باران مشغول چیدن قارچ در جنگل نزدیک منزل اش واقع در جمهوری چک بود که چشمش به تکه فلزی افتاد که قسمت هایی از آن از بین سنگ‌ها بیرون زده بود.

«نوواک» می‌گوید: «پس از دیدن این تکه فلز با پایم سنگ‌ها را کنار زدم و متوجه شدم این بخشی از دسته یک شمشیر است. به حفاری در این نقطه ادامه دادم تا به یک تبر برنزی رسیدم.»

«نوواک» این اکتشاف را به باستان‌شناسان اطلاع داد و حالا یک کاوش رسمی توسط تیمی از متخصصان در محل کشف این آثار که به ۳۳۰۰ سال پیش تعلق دارند ترتیب داده شده است.

ظاهر شمشیر کشف‌شده قابل توجه است. قبه و دسته شمشیر با حکاکی‌های دایره‌ای و هلالی‌شکل تزئین شده است.

باستان‌شناسان پس از انجام آزمایش‌های مختلف بر آثار کشف‌شده دریافتند این شمشیر برنزی حکاکی شده در طول عصر برنز و در اروپای شمالی ساخته شده است و شباهت بسیاری به شمشیرهای «وَسبی» دارد. نخستین نمونه‌ها از چنین شمشیرهایی در شهری به نام «وسبی» واقع در سوئد کشف شده است.

شمشیر
داستان جالب کشف شمشیر ۳۳۰۰ ساله باستانی

نوع فلزی که در این شمشیر به کار رفته به احتمال زیاد در خارج از منطقه‌ای که در آن کشف شده ساخته شده است، با این حال انتظار می‌رود تبر برنزی کشف‌شده تولید همان منطقه باشد.

باستان‌شناسان معتقدند این شمشیر کشف‌شده در زمان گذشته یک وسیله گران‌قیمت بوده است و به احتمال زیاد از آن در مراسم‌های تشریفاتی استفاده می‌شده و کاربرد چندانی در نبردها نداشته است.

منبع فرادید
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها