تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

“زون زی” و “چو یوان”

"زون زی" و "چو یوان"

در تقویم کشاورزی کشور چین، در روز پنجم، چنین رسمی وجود دارد که مردم خوراکی به نام ” ” تهیه کرده و می‌خورند. این خوراک از برگ بامبو و برنج درست می‌شود. علت خوردن این غذا در این روز چنین بوده است:

سال‌ها پیش، در باستان، طی سال‌های ۲۷۸ تا ۳۳۰ پیش از میلاد، شاعری می‌زیسته که “” نام داشته که در دوره مملکت ” چو” بوده است. او برای مدتی، مقام وزیر اعظم را داشته و بسیار به امپراتور وفادار بود.

پس از مدتی، چو یوان مورد حسد رقیبان و دشمنانش قرار گرفت و آنان به او تهمت زدند و با ایجاد دسیسه‌ای سعی در برکناری وی داشتند. امپراتور هم بدون این که تحقیق و رسیدگی کند او را از مقامی که داشت، برداشت. چو یوان از این اتفاق بسیار ناراحت و غمگین شد به همین خاطر به کل خود را از سیاست خارج کرد و در کنار رودخانه‌ای شروع به مسافرت کرده و همواره شعر می‌سرود. او آنقدر این کار را انجام داد تا به کلی ناامید و مایوس گردید و خود را به رودخانه انداخت و غرق شد .

این اتفاق در روز پنجم و ماه پنجم افتاد. به علت این که مردم علاقه فراوانی به او داشتند، احتمال دادند که ماهی ها جسد وی را بخورند، به همین خاطر خوراک زون زی را تهیه کردند تا ماهی ها از این غذا خورده و با جسد چو یوان کاری نداشته باشند.

امروزه معمولا موقع خوردن این خوراک، بخصوص اگر در حضور افراد غیر چینی باشد،از چو یوان شاعر و سرگذشت او یاد می کنند.

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن