c

عاقبت معروف‌ترین خائن ایران

از زمان مرگ کریم‌خان، سلسله زندیه دچار هرج ‌و ‌مرج شد؛ شاهزادگان مدعی حکومت به جان هم افتادند و حکومت چند‌پاره شد. در‌ نهایت لطفعلی خان، شاه شد و از معدود شاهانی شد که مردم‌داری کرد و فضایل اخلاقی برجسته داشت؛ به قول «سر هارفورد جونز بریجز»، نخستین وزیرمختار بریتانیا در ایران لطفعلی خان «آخرین پادشاه دلاور ایرانی» بود. لطفعلی خان ۶ سال بر ایران حکومت کرد و تمام مدت برای حفظ یکپارچگی حکومت ایران جنگید. رقیب اصلی‌اش هم آقا محمد خان بود که یک بار سپاهیانش شیراز، پایتخت زندیه را محاصره کردند، ولی موفق نشدند. بعد ابراهیم خان کلانتر به میدان آمد و چه آمدنی!

نگاره‌ای منسوب‌به لطفعلی خان زند

کودتا به نفع قاجاریه!

لطفعلی خان یک بار ابراهیم خان را که کلانتر یا همان حاکم ایالت فارس بود در شیراز گذاشت و رفت تا اصفهان را از چنگ قاجار درآورد که تاریخ ورق خورد! در راه، لشکریان لطفعلی خان فرار کردند و معلوم شد برادر ابراهیم خان کلانتر که جزو سرداران لشکر بود توطئه کرده تا لطفعلی خان تنها بماند. آخرین شاه زند به سمت شیراز بازگشت و این بار خود ابراهیم خان راهش نداد. وی در داخل شهر بزرگان زند را دستگیر کرده بود و در واقع به نفع قاجاریه کودتا کرده بود. لطفعلی خان نیز ناچار به سمت کرمان رفت و آنجا قاجاریه سراغش رفتند و بعد در بم او را دستگیر کردند و کور کردند و شکنجه کردند و به تهران فرستادند و کشتند. این‌گونه شد که زندیه منقرض شد و ابراهیم خان کلانتر به‌خاطر گشودن دروازه‌های شیراز و خیانت به زندیه و خوش‌خدمتی به قاجاریه مقام و مرتبت یافت.

اثر نقاشی از نبرد آقا محمد خان با لطفعلی خان زند

ابراهیم خان خوش گذراند!

ابراهیم خان کلانتر چه شد؟ معلوم است که خیلی خوش گذراند. حدود ۳ سال خدمت آقا محمد خان کرد و لقب و پول و حکومت و ریاست گرفت. دست آخر هم وزیراعظم ایران شد. درباره شخصیت وی اختلاف‌نظر هست، ولی تاریخ می‌گوید جزو یهودیان جدیدالاسلام شیراز بوده و بسیاری معتقدند در ‌واقع یهودی مخفی بوده است. بی‌دلیل نیست که از قول ناصرالدین قاجار در دیدار با «آدولف کرمیو» مؤسس اتحادیه جهانی آلیانس (سازمانی برای محافظت از یهودیان سراسر جهان) نقل شده که در مقام ستایش از ابراهیم خان گفته است: «من فراموش نمی‌کنم که این یک یهودی، حاج ابراهیم بود که کمک کرد قاجارها سلطنت را به‌ دست‌ آورند.»

ابراهیم خان کلانتر از آقا محمد خان، مقام و صدارت گرفت؛ ولی عاقبت‌به‌خیر نشد

ابراهیم خان و دیگ بزرگ!

عاقبت ابراهیم خان کلانتر، معروف‌ترین خائن تاریخ ایران چه شد؟ ابراهیم خان مردی برای هیچوقت بود؛ نه تاریخ نه آدمیان روزگاران، چنین افرادی را دوست ندارند. ابراهیم خان معلوم شد به قاجاریه خوش‌خدمتی بی‌جا کرده است. پس از آقا محمد خان چهار سالی هم در خدمت فتحعلی‌شاه قاجار بود تا اینکه عاقبتِ خیانتکاران نصیبش شد. قدرت و نفوذ ابراهیم خان موجب بدگمانی فتحعلی‌شاه شد و با او کاری کرد که درس عبرت شد برای همه خائنان تاریخ! یک نقل‌ قول این است که کورش کردند و زبانش را بریدند و کشتندش. نقل‌ قول دیگر این است که او را با طناب از سقف مطبخ عمارت شاهی آویختند و در دیگ بزرگی آب جوشاندند و او را همان‌طور که آویزان بود آرام‌ آرام داخل دیگ آب‌ جوش فرو بردند تا بمیرد. اموالش را هم ضبط کردند و فرزندان و نزدیکان و آن‌دسته از اقوامش را که بر مسند قدرت گذاشته بود، همه را کشتند. درباره ابراهیم خان کلانتر، تاریخ حرفش را زد و درسش را داد.

نگاره‌ای منسوب ‌به ابراهیم خان کلانتر

امروز در تاریخ مناسبت‌های دیگری هم هست

امروز ۲۵ آبان مصادف با ۱۵ نوامبر میلادی و ۲۹ ربیع‌الاول هجری قمری در تقویم تاریخ، مناسبت‌های دیگری هم دارد.

ـ رحلت عالم و فقیه وارسته آیت‌الله «سید محمد فیروزآبادی» در سال ۱۳۴۵ قمری
ـ رحلت فقیه بزرگوار آیت‌الله «حاج آقا حسین شاهرودی» در سال ۱۴۱۰ قمری
ـ درگذشت «یوهان کِپلِر» منجم مشهور آلمانی در سال ۱۶۳۱ میلادی
ـ زادروز «واسیلی بارتولد» مورخ معروف روسی در سال ۱۸۶۹ میلادی
ـ رحلت علامه «محمد تقی جعفری» در سال ۱۳۷۷ شمسی

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. تورکمان می گوید

  تاریخ ایران با حاکمیت هزار ساله ی تورکها تعریف میشود نه با مزخرفاتی که شما نوشته اید ، تاریخ ۵۰ میلیون تورک ایران در حال حاضر با دروغگویی شما آسیبی نخواهد دید ، شما تاریخ خود را با آب و تاب تعریف کنید و مظلوم نمایی کنید

  1. حمیدرضا می گوید

   شما پان ترک ها که اصلا هویتی ندارید و برده عثمانی هستید شما اصلا ایرانی نیستید که بخواید از ایران صحبت کنید..برید همون ترکیه و ادربایجان

  2. حمید می گوید

   من نمی فهمم که این مقاله چه ربط به تورک بودن و یا تورک ها داشت؟

 2. آرامیس می گوید

  عالیییییییییییییییییییییییی مرسی ممنون

 3. ملیکا می گوید

  از هر دست بگیری از همون دست هم می گیری.
  ممنون از مطالب مفید و آموزنده شما

 4. س ن روشن می گوید

  ترکهااززمان غزنویان وخوارزمشاهیان آرام آرام و باعشق وعلاقه واردحوزه ی سرزمینی ایران شدندوبه فرهنگ ایران بسیاروابسته شدندبه طوری که سلطان محمودکه ترک بودنسب خودرا به ساسانیان میرساندوتاج ساسانی اختیارکردودرشعر وادب پارسی کوشیدوسلجوقیان نیزبرای نخستین بار نوروزراکه پس ازهجوم عرب منع شده بودبرقرارکرده وجشن گرفتند وآنان نیز ازتاج ساسانی وپهلوی استفاده کردندوصفویه که تعصب ایرانی فراوان داشتندودرزمان ایشان وقاجارکه ترک بودند نام این کشورپارس بودونه ایران.درنبردچالدران ترکهای ایرانی درمقابل عثمانی حماسه ی ماندگارآفریدندوحتی ترکیه نیزترک های ایرانی بودند که رفته وکشوری ایجادکردندواین عربهابودندکه برنامه ی شیعه وسنی رابه درگیری ایران وعثمانی تبدیل کردندتاهردوقدرت بایکدیگردرگیر باشند.ضمنا”درهمین جنگ هشت ساله باعربها هم ترکهاازنقاط مختلف باغیرت حضورداشتند.چیزی به نام پان ترک درمیان مردم ترک اصلا”وجودی نداردواین حکومت روسیه است که توسط چنددانشگاهی که پایه ی عقیدتی پنهان یاآشکار مارکسیسم دارندهمواره درتلاش بوده تحریکاتی چون پان ترک وپان کردوغیره رابرای امتیاز گیری ازحکومت های ضعیف ومنفعل ایران علم کند.پس نبایدچنین قضایایی رابه نام ترک تبارهای ایران دانست که خطا وجفاست وخطراتی که هم اکنون وجود دارد،همه ی مردم رابه طورجدی هدف گرفته وقومیت نمیشناسد ودفع آن ازطریق همدلی اقوام ایران ممکن است وعوامل به ظاهرموجه ازهرقومی که باشند چنانچه قومیت گرایی رامطرح نمایند،درواقع دارنداوامر اربابان خارجی وداخلی شان رااجرامیکنندبااین هدف که این همدلیِ معجزه آفرین شکل نگیرد.مراقب آینده ی خودوفرزندانمان باشیم وآن رادراختیارسیاست بازان خارجی وداخلی قرارندهیم. ایران برای همه ی اقوام است واقوام برای همه ی ایران.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.