ملکه جونگ سون

ملکه جونگ سون (۲ دسامبر ۱۷۴۵-۱۱ فوریه ۱۸۰۵) که با نام ملکه دواگر یه سون نیز شناخته می شود؛ ملکه ای از کره بود که با پادشاه یئونگ جو (۱۷۲۴-۱۷۷۶) ازدواج کرده بود و به عنوان نائب السلطنه ی کره در بازه ی بین سال های ۱۸۰۰ تا ۱۸۰۵ در جایگاه قیم نتیجه ی صغیرش پادشاه سانجو از چوسون به ایفای نقش پرداخت. او از طایفه ی گیونگجو کیم بود.
زندگی نامه:
او در محله ای ثروتمند در ناحیه ی یئوجو و در زمان سلطنت پادشاه یئونگ جو به دنیا آمد.او دختر کیم هان گو و بانو وون بود.بعد از مرگ اولین ملکه ی یئونگ جو در سال ۱۷۵۷؛ او در سال ۱۷۵۹ به عنوان ملکه منصوب شد.او در اوایل ازدواجش با استعداد زبانی که داشت ؛ توانست تصوری از فرزانگی را نسبت به خود در دیگران ایجاد کند.
به دلیل مرگ ولیعهد سادو در سال ۱۷۶۲؛ پسری از ملکه جونگ سون می توانست بعد از فوت پادشاه یئونگ جو سلطنت را از وی به ارث ببرد.اما ملکه جونگ سان فرزندی نداشت و پادشاهی به پسر سادو که با عنوان پادشاه جئونگ جو از سال ۱۷۷۷ تا ۱۸۰۰ حکومت کرد؛ منتقل شد.
در سال ۱۸۰۰؛ تنها پسر جئونگ جو فقط ۱۱ سال سن داشت.او با عنوان پادشاه سانجو به سلطنت رسید. به دلیل اینکه در نسل سلطنتی ملکه جونگ سون از هر کس دیگری در قصر ارشدتر بود؛ مقام نائب السلطنه به وی داده شد.او تا زمانی که در سال ۱۸۰۴ قدرت را داوطلبانه رها کرد؛در راس حکومت بود.او سیاست های متفاوتی نسبت به پادشاه مرحوم داشت؛ در سال ۱۸۰۱ آزار و اذیت هایی به کاتولیک ها اعمال کرد و مورد توجه حزب نورون بود.
او در مقبره ی پادشاهی در جوار همسرش دفن شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

6
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
عرفان
مهمان
عرفان

اولا که متن،چقدر بد ترجمه شده،اصلا بعضی جمله ها ناتمام مانده و در ثانی مطالب بیشتری ،درباره این شخصیت جمع آوری کنید،در ویکی پدیای کره ای توضیحات بیشتری آمده،لطفا آنها را نیز ترجه کرده و اضافه کنید و در ضمن تحقیق کنید که آیا ملکه جونگ سون در قتل شاهزاده سادو دست داشته و آیا با پادشاه جونگجو (ایسان) مخالف و در تنش بوده؟